شیش و هشت
Category

شیش و هشت چیست

در بین موسیقی ها و موزیک هایی که میشنویم و یا راجب آنها صحبت میکنیم و به خصوص در بین موسیی دان ها و دی جی ها بسیار رد و بدل میشود نام شیش و هشت را بسیار میشنویم اما بسیاری از شنوندگان ممکن است با شیش و هشت آشنایی کافی نداشته باشند . ما در این مقاله قصد داریم تا شمارا به طور تئوری ومختصر با شیش و هشت آشنا کنیم.پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید .

 شیش و هشت چیست :

شیش و هشت (six eight)

اصطلاحی است که برای شرح دادن یک نوع از موزیک ایرانی که ضرب آهنگ شیش و هشت (به طور کسری شیش روی هشت) است به کار میرود و از لحاظ موزیکی حالتی شور انگیز و رقص آور دارد که آدم را به وجد می آورد.البته در اینجا منظور ما از موسیقی ایرانی موزیکی است که با زبان فارسی ساخته میشود و شیش و هشت در برخی کشور های فارسی زبان دیگر مانند افغانستان کاربرد دارد.

اگر ما بخواهیم شیش و هشت را از دیدگاه تئوری موسیقیایی توصیف کنیم این ریتم ریتمی دوضربی و ترکیبی است یعنی دوضرب قوی دارد که هر دوضرب آن از ریتم سه بر روی هشت تشکیل شده است و یک ریتم شیش ضربی یکنواخت نیست و ما اگر ریتم های دیگری بنوازیم که جمع آنها شیش بر روی هشت شود آن ریتم شیشو هشت نیست.مثلا اگر ریتم های دوضربی و چاهار ضربی بزنیم با هم شیش و هشت نمیشود.

شیش و هشت و فرهنگ ایرانی :

موسیقی شیش و هشت رابطه ای  نزدیک با فرهنگ و تاریخ ما ایرانی ها دارد به طوری که برخی موسیقی دان های ایرانی ایران را صاحب این سبک میدانند.البته برخی صاحب نظران نیز این نوع موزیک را مناسب مجالسی مانند: عقد / عروسی / حنابندان / تولد و دیگر دورهمی ها میدانند و از اینکه کنسرت هایی با این سبک برگذار شود احساس نگرانی میکنند.

این بخش از مقاله ی ما به پایان رسید امیدوارم که مقاله ی من شمارا راهنمایی کرده باشد . برای ثبت سفارشات خدمات مجالس بانوان به صفحه ی تماس با ما بروید و همچنین پیشنهاد میشود نمونه کار های ما را مشاهده کنید.

منبع:wikipedia

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *