دی جی دیجی
Category

دی جی چیست | چند نوع دی جی داریم

برخی از افراد هستند که یک نام یا چند عکس  ازدستگاه دی جی  دیده اند واطلاعات زیادی درمورد آنها و ابزار دیجی و نحوه ی کارآنها ندارند 

در این مقاله قصد داریم تا شما را با دی جی آشنا کنم

دی جیdj چیست:

دی جیdj کوتاه شده ی کلمه ی (دیسک جوکی) یا (disc jokey) به معنای صفحه خوان یاb صفحه گذار  است و به فردی اطلاق میشود که ترانه های ساخته شده توسط خودش  ویا دیگران را به نوع متفاوتی پخش میکند.امروزه دی جی ها  هرنوع ترانه ای مانند پاپ(pop),هیپ هاپ(hip hop),رپ(rap) و… را در سبک های مختلف بندری,شمالی,آذری,لری,کردی ,… پخش میکنند و ترانه ی خاصی مد نظر نیست .

دیجی ها مهارت زیادی در ترکیب(میکس)و تعویض آهنگ ها دارند . دی جیdj های حرفه ای در تغییر اهنگ ها باید به حدی مهارت داشته باشندکه کمتر کسی متوجه تغییر ریتم آهنگ ها نشود .البته در موارد خاص که ریتم ها بسیار متفاوت است این تغییرات به چشم میخورد مثلا در تغییر سبک آهنگ آذری به تکنو.

دی جیdj

البته برای دیجی شدن فقط داشتن یک دستگاه دیجی کافی نیست وباید مهارت نرم افزاری موزیک نیز داشته باشیم از شاخص ترین نرم افزار های dj میتوان به نرم افزار های serato dj و virtual dj اشاره کرد.

چند نوع دیجی داریم؟

دیجی ها روز به روز به روز شناخته تر و  میشوند و حتی ارکستر ها نیز در حال روی آوردن به این کار هستند به طوری که شما میتوانید در سایت dj magezin(مجله ی دی جی)100دی جی برتر دنیا را مشاهده کنید.

دی جی های متفاوتی وجود دارد:

نوعی از دیجی ها دی جی های رادیویی هستند که  موزیک هایشان را بر روی بردکست های رادیویی مثل :دیجیتال shorwave,am,fm یا رادیوی اینترنتی اجرا میکنند.

نوع دیگری از دی جی(dj) ها دیجی های کلاب ها هستند که همانطور که ازنامشان پیداست در کلاب ها,پارنی ها. دیسکو ها,استادیوم ها و  ریو ها برنامه هایشان را اجرا میکنند.

نوع دیگری از دی جی ها وحود دارد که کارشان را در عروسی ها,حنابندان ها ,پاتختی ها, تولد ها .و…هرگونه مجالس قانونی اجرا میکنند . (مانند اجراهای ما) برای ارتباط با ما و سفارش مجالس به صفحه ی تماس با ما مراجعه کنید.

نوع دیگری از دی جی ها  دیجی های سیار موبایل است. این دی جی ها سیستم های قابل حمل دارند و اهنگ هارا در جاهای مختلف پخش میکنند

دیجی نماها :

djنماها کسانی هستند که در زمینه ی آهنگسازی/تنظیم ریمیکس/ پادکست و…هیچکونه مهارتی ندارند و حتی نمیتوانند فنون دی جی گری را اجرا کنند و میشه گفت که بی تخصص هستند.اینگونه افراد که خودشان را دی جی جا میزنند فقط یک پخش کننده اند و معمولا با اصول دی جی آشنا نیستندو بیشتر به درامد زایی توجه دارند.همچنین ما نباید دیجی را با ار کستر اشتباه بگیریم.

برخی تکنیک های dj:

دیجی های حرفه ای باید مجموعه مهاراتی داشته باشند که به آنها تکنیک دی جی میگویند ما برای شما برخی از این تکنیک هارا شرح میدهیم

  •  Programing:برنامه ریزی برای آهنگ های آماده
  • play list:دی جی های حرفه ای معمولا قبل از اجرا لیستی از ترانه هارا بر اساس سلیقه ی خود انتخاب میکنند
  • audio mixing:به معنای آمیزش صداها است که برای این کار لازم است محدوده ی فرکانس صداها و شیوه ی ترکیب فرکانس ها را بدانیم 
  • cueing:صف بندی آهنگ های پلی لیست
  • cutting:کات کردن قسمت های مختلف یک آهنگ
  • phrasing:روان بودن اتصال در آهنگ ها
  • beat matching:هماهنگ سازی ضرب آهنگ و تمپوی آهنگ ها برای رفتن از آهنگی به آهنگ دیگر
  • scratchingیا خراشکاری:dj با عقب جلو بردن صفحه ی پلیر باعث بوجود آمدن خراش های جذاب و مرتبط با فضای ترانه میشود.  

 برای تماس با ما به صفحه ی ارتباط باما مراجعه کنید.همچنین شمارا به دیدن نمونه کارهای دیجی سمیرا دعوت میکنیم

امیدوارم از مطالب ما نهایت استفاده را برده باشید و ازاین مطالب راضی بوده باشید.

طرح ها ,نظرات,انتقادات,پیشنهادات و مطالب خود را باما درمیان بگذارید. و نمونه کار های مارا نیز مشاهده کنید.

 

3 thoughts on “دی جی چیست | چند نوع دی جی داریم”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *