آیا موسیقی حرام است
Category

آیا موسیقی حرام است | چه نوع موسیقی حرام است

حلال یا حرام بودن موسیقی

 مبحث حرام بودن موسیقی و رقص در زمینه دین و موزیک  بک بحث داغ و مبهم است . آیا موسیقی حرام است ؟ زیرا برخی معتقدند که موسیقی حرام است و برخی  موسیقی را حرام نمیدانند . اما این مسئله باید به طور جزئی نقد و بررسی شود .ما نظر رهبر و عمای دینی کشور را بدانیم تا بتوانیم  بفهمیم که آیا موسیقی و رقص حرام است یا خیر؟. البته موسیقی و رقص  در ادیان مختلف احکام متفاوتی دارد  اما ما به این دلیل که مسلمانیم این موضوع را از دیدگاه دین مبین اسلام بررسی میکنیم.پس با ما تا اخر این مقاله همراه باشید .

آیا موسیقی حرام است:

رقص و موسیقی موردی نیست که به طور مطلق حرام باشد یا حلال باشد البته در موضوع موسیقی و رقص بسیار مهم است که  به دلایل نفسانی و هوس خود هر حلالی را حرام و هر حرامی را حلال نکنیم. ما با مراجعه به کتب درسی سییستم آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران به این مطالب بر میخوریم:

 استفاده از موسیقی خواه موسیقی سنتی و کلاسیک باشد و خواه غیر سنتی و مدرن باشد جایز و حلال است.فقط آن نوع موسیقی و رقصی که بی بند و باری و شهوت را تقویت و تحریک میکند و مناسب مجالس لهو لعب است حرام   است .همچنین استفاده از ابزار آلات موسیقی برای اجرای سرود ها و برنامه های فرهنگی مفید نیز حلال و جایز است .

نظر رهبر راجب موسیقی:

حال به سخنان رهبری در باره ی حرام یا حلال بودن موسیقی میپردازیم رهبر کشورمان ذر در یکی از سخنرانی هایش نظرش را راجب حلال یا حرام بودن آهنگ چنین اذعان کرد:

درخواست من از شما آقايان موسيقي دان ها و افرادي که در اين زمينه بسيار مهم صاحب نظر و هنر هستيد، اين است که احساس مسئوليت کنيد و موسيقي را نجات دهيد. البته من دلم نمي خواهد مفاهيم با هم مخلوط شود. بعضي از موسيقي دان هاي سنتي اصيل و ريشه دار، گاهي مي گويند که موسيقي قبل از انقلاب دچار ابتذال شده بود؛ ولي در دوران انقلاب الحمدا… آن   ابتذال از بين رفت. من اين را نمي خواهم بگويم. از ديد يک متخصص، همان   است که موسيقي دچار ابتذال شده بود.

خوشبختانه، به خاطر محدوديت هاي قهري انقلاب، آن ابتذال ها از پيکر موسيقي فرو ريخت. من تقسيم ديگر را مي خواهم مطرح کنم. چون تنها به اين که آن ابتذال ها از بين برود، قانع نيستم. بلکه مي گويم: در همين موسيقي غير مبتذل سنتي عالمانه هم شما وظيفه داريد جهت گير درست ايجاد کنيد. و همچنین افزودند موسیقی جان دادن به بی جان هست.

نتیجه گیری: بنابرین در پاسخ به این سوال که آیا موسیقی حرام است همانطور که دیدید نظر رهبری بر خلاف اجرای موسیقی نیست و کتب درسی نیز فقط موسیقی لهو و لعب را حرام میداند. بنابرین چون ما مجالسمان رسمی است بنابرین موسیقی که ما در مجالس پخش میکنیم حلال است.

امیدوارم مطالبم شمارو یاری کرده باشه مطالبمون رو با دوستانتون به اشتراک بزارید و برای سفارش مجلس به صفحه ی تماس با ما بروید

منبع : رشد

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *